RAM Nedir? ERSEN TEKNOLOJİ

Paylaş :

RAM Nedir?

RAM, bilgisayarların en önemli donanımlarından biridir. Çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgisayarlarında “RAM” bulunduğunu bilir fakat tam olarak ne işe yaradığını bilmez. Bu yazımızda sizlere bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri olan RAM parçasını anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayarların en kritik ve en önemli parçası olduğunu söylediğimiz RAM yani Rastgele Erişim Belleği ( Random Access Memory ), dosyaların daha hızlı okunup yazılmasına olanak sağlayan depolama birimidir. Sabit Disk ve diğer depolama birimlerinden çok daha hızlı çalışmaktadır. Bu yüzden diğer depolama birimleri yanında çok yavaş kalır. Örnek vermek gerekirse Not Defteri ya da Word üzerinde yazı yazdığımızı düşünelim. Yazmış olduğumuz yazı bilgisayarın RAM’inde depolanır ve yapmış olduğumuz değişiklikler yüksek hızı sayesinde ekranda anında görüntülenmektedir.

RAM, genellikle tek bir devre üzerinde çift taraflı olmak kaydı ile 2 veya 2’nin katları olarak şekilde dizilen bellek yongalarından oluşan bir donanımdır. Üzerinde bulunan bu bellek yonlarının her biri kendi doplama alanlarına sahiptir ve aynı devre üzerinde bulunan bellek yongalarının toplamı RAM’in kapasitesini belirler.  RAM’lerin statik ve dinamik olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bunlar DRAM ve SRAM olarak ikiye ayrılır. DRAM’ler kabaca söylemek gerekirse 60 nanosaniyelik erişim süreleri sunar. SRAM’ler ise 10 nanosaniyelik erişim süreleri sunmaktadır. Fakat DRAM, fiyat olarak SRAM’den daha uygun olduğu için daha çok tercih edilir.

Bilgisayarların performansını doğrudan etkileyen bu donanım bilgisayarların fiyatlarını büyük oranda etkiler. Toplama bilgisayar yaparken seçilen anakart’ın ne kadar RAM slotu ve hangi hızlardaki RAM’leri desteklediğine dikkat edilmelidir. Bilgisayarınızın İşlemci, Ekran Kartı ve diğer donanımları ne kadar hızlı ve kaliteli olsa da yavaş bir RAM tercihi bilgisayarın yavaş çalışmasına sebep olacaktır. RAM’ler depolama boyutuna ve çalışma hızı frekansına göre değerlendirilmektedir ve fiyatları aynı oranda artmaktadır. Her ne kadar yüksek depolama boyutuna sahip olan RAM’ler seçilmiş olsa da çalışma frekansları da bir o kadar önemlidir ve seçim yapılırken dikkatli olmak gerekir.

Günümüzde elektronik cihazların hemen hemen hepsinde bulunan RAM’ler Cep telefonları, tabletler, akıllı saatler, akıllı ev aletleri, vs. bulunmaktadır.

Kadıköy bilgisayar servisi
Kadıköy bilgisayar teknik servis
Kadıköy notebook tamiri
Kadıköy notebook servisi
Kadıköy adsl modem kurulumu
Kadıköy yerinde bilgisayar teknik servisi
Kadıköy bakım sözleşmesi
Kadıköy masaüstü bilgisayar servisi
Kadıköy dizüstü servisi
Kadıköy bilgisayar tamiri
Kadıköy notebook yedek parça
Kadıköy teknik servisi
Kadıköy bilgisayar bakım anlaşması
Kadıköy notebook formatı
Kadıköy notebook ekran tamiri
Kadıköy notebook teknik servisi
Kadıköy laptop lcd tamiri
Kadıköy laptop tamiri
Kadıköy laptop servisi
Kadıköy laptop teknik servisi
Kadıköy network(ağ) kurulumu ve desteği
Kadıköy bilgisayar satışı
Kadıköy pc bakımı
Kadıköy bilgisayar yedek parçası
Kadıköy notebook satışı
Kadıköy kurumsal bakım anlaşması
Kadıköy data(veri) kurtarma
Kadıköy bilgisayarcı
Kadıköy pc teknik servisi
Kadıköy pc tamiri
Kadıköy yerinde bilgisayar servisi
Kadıköy bilgisayar bakımı
Kadıköy bilgisayar format servisi
Kadıköy evlere bilgisayar servisi
Kadıköy iş yerlerine bilgisayar servisi
Kadıköy pc servisi
Kadıköy format atma

ERSEN TEKNOLOJİ

ersen teknolojiÖzellikler
TEKNİK ÖZELLİKLER